Forliset utenfor Stokvika

I begynnelsen av det 18. århundre forliste en fransk seilskute med trelast utenfor Stokvika. Av mannskapet berget 11 mann seg i land, alle franskmenn. Skuta kom fra Arkangelsk og det var et forrykende uvær da skuta forliste. Mennene ble tatt hånd om av stedets kvinner fordi karfolkene var på fiske. Det bodde to familier i Stokvika da.
De satte fram nesten all mat de hadde slik at mennene fikk spise seg god og mett. Husene var små og det var dårlig med sengeplass, men det ble lagt skinnfeller utover gulvet som mennene kunne sove på. Slike sengeklær hadde de forliste ikke sett før, så de nektet å legge seg i dem. Men etter mange tegn kom de seg endelig til sengs.
Neste dag loset en av kvinnene de skibbrudne over fjellet til Fredvang og til lensmannen der. Der ble de innlosjert til det var ordnet med hjemreise til Frankrike for dem. Lensmannen hadde en bror som kunne en del fransk og kunne derfor forstå de fremmede.
Les flere lokalhistorier

Lofot-stormen 1849 - den største tragedie på Vestfjorden

Stadnamn i Flakstad

Lofotrya som ble funnet under innsamling til loppemarked

Ørnefangerhula – en nesten glemt del av Flakstads kulturhistorie

Slaget om trelasten på Nappstraumen

De tok huset på flåte og flyttet sjøveien til Ramberg

Sølvholla i Storklauva

Utbyggingen av telegraf og telefon i Flakstad

Presteskyss i 1905

De gamle krambuene i Flakstad

Flakstads mest spennende kulturminne

Flakstads skolehistorie

Hulemaleriene i Hessurhula

Torving i Flakstad

Bøter for skoleskulk

Den første bilferga på Nappstraumen

Litt om Flakstad kommune

Lofotfisket 1856-2000

Sagnet om altertavla i Flakstad kirke

Forliset utenfor Stokvika

Gamle sagn: Sjøtrollet

Storursagnet: Da fjelltoppen raste ut juledagen

Gamle sagn: Draugen i Nusfjord

Opphavet til ordet SJARK

Kulturminneplan Flakstad kommune

Lensmannetaten i Flakstad 1715 - 2001

Brevet til prins Christian Frederik

Prestene i Flakstad prestegjeld
